Római mozaik felfedezése Stari Grad utcáin – Hvar-sziget történelmének újabb fejezete

A kutatók és a helyi hatóságok most azon dolgoznak, hogy biztosítsák a mozaik megfelelő védelmét és megőrzését.


www.uvegmozaik.hu

Nemrégiben egy izgalmas régészeti felfedezés borzolta fel a kedélyeket a horvátországi Hvar szigetén, Stari Grad történelmi utcáin. Egy római mozaik került elő, amely a város gazdag történelmi múltjának újabb darabját tárja fel. A Stari Grad Múzeum kurátora, Andrea Devlahović, valamint Martina Korić, a Régészeti Intézet doktorandusza vezetik a kutatásokat, míg a spliti Kulturális Minisztérium Természetvédelmi Osztályának felügyeletét Saša Denegri látja el.

Régészeti feltárások a város több pontján

A kutatások jelenleg Duoljna és Srinja kola környékén folynak, de hamarosan további feltárások várhatók a Vagonj utcában, a Sv. Rókó templom környékén – a város védőszentje – és a Szent István téren. Már az első ásatási napok során felfedezték a római mozaik további részleteit Srinja kolában, amelyet a szakértők és a nagyközönség egyaránt nagy érdeklődéssel fogadtak. A mozaik leletek védelmét és a terület további építkezéseinek feltételeit a spliti Természetvédelmi Osztály illetékes szervei vizsgálják.

A feltárás történelmi és kulturális jelentősége

Stari Grad történelmi magja és a mellette elterülő Stari Grad-mező 2008 óta az UNESCO Világörökségi listáján szerepel. A város gazdag múltja egészen a görög Pharos alapításáig (Kr.e. 384) nyúlik vissza, és a római kor alatt Faria néven volt ismert. A mostani ásatások nemcsak az új infrastruktúra, víz- és csatornahálózat kiépítését előzik meg, hanem lehetőséget nyújtanak a kutatóknak arra is, hogy még mélyebb betekintést nyerjenek a város történetébe.

Marina Ugarković, a Régészeti Intézet tudományos munkatársa és az „AdriaCos” projekt vezetője elmondta, hogy a feltárások célja nemcsak a görög és római korból származó maradványok dokumentálása, hanem az is, hogy új kontextuális adatokat nyerjenek Stari Grad múltjáról. A kutatások során októberben és novemberben több fontos ponton is folytak ásatások, amelyek egyre gazdagabb információval szolgálnak a városról.

A mozaik lelet jövője és Stari Grad múltjának megőrzése

A kutatók és a helyi hatóságok most azon dolgoznak, hogy biztosítsák a mozaik megfelelő védelmét és megőrzését. Az ilyen leletek nemcsak Stari Grad kulturális örökségének megőrzését szolgálják, hanem hozzájárulnak a turizmus fellendítéséhez is. A régészeti feltárások eredményei és az új felfedezések nemcsak a tudományos közösség számára bírnak jelentőséggel, hanem a város lakói és látogatói számára is egyedülálló élményt nyújtanak.

A modern mozaikok reneszánsza

Az újkorban a mozaikburkolatok az építészet és belsőépítészet kedvelt elemeivé váltak. A mai technológiák lehetővé teszik, hogy a mozaikokat már nemcsak természetes kőből és üvegből, hanem porcelánból, kerámiából és egyéb anyagokból is előállítsák. A modern mozaikok gyakran használatosak fürdőszobákban, konyhákban és uszodákban, valamint a közterületek burkolására is.

A mai dizájnvilágban a mozaik a múlt eleganciáját ötvözi a modern funkcionális esztétikával. A tervezők gyakran merítenek inspirációt az ókori mozaikok motívumaiból, amelyek geometrikus minták, virágok vagy figurális jelenetek formájában térnek vissza a mai otthonokban és középületekben. A modern mozaikok ugyanazt az aprólékosságot és művészi precizitást igénylik, mint egykor, még ha az alkalmazott technikák és anyagok változtak is.

A Stari Gradban talált mozaik a múlt és jelen közötti kapcsolatot szimbolizálja, rámutatva arra, hogy ez az időtlen művészeti forma máig hatással van környezetünkre. Az ókori mozaikok öröksége nemcsak kulturális kincs, hanem az újkor építészetében és belsőépítészetében is él tovább.